Chcesz otworzyć sklep internetowy ale nie masz o tym pojęcia. Chciałbyś zrozumieć jak to działa i co jest najważniejsze? To jest artykuł dla Ciebie. Może wydaje ci się że wiesz o tym wszystko bo przecież prowadzisz już sklep lub w nim kupowałeś – sprawdź.

W ostatnich latach nastąpiła eksplozja zainteresowania e-handlem. Każdy niezaspokojony popyt rodzi podaż a łatwy dostęp do usług i teoretycznie niski koszt otwarcia sklepu internetowego skłania wielu do spróbowania swoich sił na tym polu. Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy by otworzyć swój własny sklep internetowy. Marki  takie jak Prestashop, Magento, Shoper czy WooCommerce są dziś powszechnie znane. Wystarczy sięgnąć po jedno z gotowych rozwiązań lub w przypadku większego budżetu zamówić coś „na miarę”.

Jeśli jednak mamy mały budżet i wiedzę w tym temacie to co powinniśmy wybrać?
Pierwszym krokiem jest rozszerzenie wiedzy i tutaj służę pomocą.

Sklep internetowy versus stacjonarny.

Jeżeli wpadłeś już na pomysł posiadania sklepu internetowego to zastanów się co właściwie chciałbyś sprzedawać.
Tak wiem, to pewnie ustaliłeś najpierw ale wróćmy do tego teraz.
Otwierając normalny sklep stacjonarny trzeba zrobić badanie rynku i jego potrzeb. Mamy tutaj ułatwione zadanie bo w takiej sytuacji o zasięgu naszego sklepu i wielkości potencjalnego rynku decyduje najczęściej geografia i ewentualnie demografia. Nic prostszego zróbmy to samo dla sklepu internetowego.

Gdzie właściwie znajduje się twój sklep internetowy?

Wiem, wiem, w internecie, ale przecież nie ma tutaj kryterium geograficznego. Hurra, rynek jest więc nieskończony a za tym idą nieskończone zyski. Prawda? Niestety niezupełnie. W zasadzie to jest nawet gorzej niż było, bo na nieskończonym rynku może być nieskończona konkurencja, której spora część ma większy budżet na reklamę od Ciebie. Co najgorsze produkt który wydaje ci się dobry do sprzedaży, może mieć nieskończoną konkurencję ze strony innych podobnych produktów i koło się zamyka.

Żeby dolać oliwy do ognia, który zaraz zapalę pod twoim świetnym pomysłem o sklepie, powiem na dodatek, że dzisiejsi wybredni i oszczędni Klienci mogą w ciągu kilku sekund porównać produkty i ich ceny w internecie. Jeśli nie masz do zaoferowania najlepszej ceny popartej renomą – przegrywasz i patrzysz jak topnieją zainwestowane pieniądze.

Tak właśnie sny o internetowym dochodzie pasywnym spalają na panewce, a tak wielu sprzedających sklepy internetowe roztacza przed klientami wizję szybkiego i łatwego zarobku,  bez dużych inwestycji. Gdyby było to prawdą to ludzie ci sami otwierali by sklepy internetowe a nie sprzedawali oprogramowanie do ich prowadzenia.

Sklep internetowy – co zrobić by się udało?

Wróćmy najpierw do sklepu stacjonarnego i przyjmijmy że zwykle o jego sukcesie decydują następujące kryteria:

– rodzaj sprzedawanych produktów dopasowany do potrzeb klienta na danym terenie
– korzystne ceny sprzedawanych produktów (względem konkurencji w regionie)
– lokalizacja sklepu
– dostępność – godziny pracy, dowóz zakupów

Jednak w internecie bez granic i ograniczonych godzin otwarcia sklepu, pozostaje z tego właściwie tylko cena.
Nie jest tak źle, choć według statystyk odgrywa ona dużą rolę dla popularnych produktów (ponad 65% respondentów wskazuje ją jako decydujący o zakupie czynnik)

W sklepie internetowym kryteria powodzenia wyglądają – według mnie – następująco:

  1. Stopień unikalności twojego produktu – indywidualna marka, niszowość.
  2. Dostępność informacji o produkcie w wyszukiwarce Google na pierwszym ekranie z wynikami (związane bezpośrednio z optymalizacją treści strony i jej pozycjonowaniem).
  3. Dla produktów powszechnie dostępnych, zasadnicza jest cena względem ofert innych sprzedawców na rynku.
  4. Przejrzysty układ strony sklepu, ułatwiający orientację w sklepie i realizację zakupu.
  5. Informacje o firmie podane czytelnie na stronie sklepu.
  6. Profesjonalnie zrealizowane grafiki i opisy produktów – zachęcające do zakupu.
  7. Różnorodne, bezpieczne i łatwe do realizacji metody płatności.
  8. Koszty transportu i szybkość obsługi zamówienia, wygoda reklamacji.

Dlaczego taka kolejność? Juz śpieszę z wyjaśnieniami.

Unikalność marki czy niszowość produktu sprawi, że przyciągniesz węższą ale bardziej zdecydowaną na zakup klientelę, która wie dokładnie czego szuka.  Cena i dostępność informacji w google jest tutaj zwykle czynnikiem drugorzędnym, choć zawsze istotnym na wypadek pojawienia się konkurencji. Pozostałe punkty schodzą na drugi plan ale warto o nie dbać bo polepszają odbiór marki. Należy jedynie brać pod uwagę że marka musi być już dobrze znana Klientom a wybrana nisza nie może być zbyt ciasna (np. sklep z butami o numerach tylko powyżej „50” to może być zły wybór)

Jeśli nie jesteś szczęściarzem i musisz zmagać się z konkurencją, najważniejsza staje się pozycja twojej oferty we wszechmocnej i dominującej (95% rynku w Polsce) wyszukiwarce Google. Tutaj jedynym sposobem jest zainwestowanie czasu lub pieniędzy w optymalizację strony i jej pozycjonowanie. Można także wykorzystywać płatne usługi Google takie jak AdWords czy Google Zakupy. Generalnie widać więc, że nie rozwiniesz się bez poniesienia nakładów finansowych i czasowych na reklamę, tym większych im większa jest w twojej branży konkurencja.

Niestety łatwość wyszukiwania informacji w internecie sprawia, że praktycznie każdy Klient porównuje ceny dostępnych w sklepach internetowych ofert – przyznaj sam też to robisz, nikt nie lubi płacić więcej niż trzeba.  Zwracaj więc uwagę na konkurencję i oferuj w swoim sklepie więcej w zbliżonej cenie. Mam tutaj na myśli wartość dodaną, którą możesz tworzyć przez wzorowe dopełnienie warunków z pozostałych punktów listy kryteriów sukcesu sklepu internetowego, oraz dodatkowo wiążąc na różne sposoby klienta z twoją firmą – programy lojalnościowe, społeczność, żywe forum itp.

Sklep internetowy – jak to wszystko ogarnąć?

Czy potrafisz żonglować piłeczkami trzymając na głowie kręcący się na tyczce talerz? Ja nie ale gdybym chciał się nauczyć to pewno poświęciłbym na to sporo czasu, nie mając pojęcia o tym od czego powinienem zacząć i jak sprawić by się udało tego dokonać.

Czy w taki sam sposób chcesz traktować zakładanie sklepu internetowego, który oprócz czasu pochłonie również twoje pieniądze? Może jesteś już w trakcie jego zakładania i zdałeś sobie sprawę ile pracy trzeba w to włożyć, albo przestałeś wierzyć że się uda?

Cokolwiek skłania cię do poszerzania wiedzy pamiętaj, że my mamy doświadczenie którym możemy się dzielić tak abyś nie musiał słono płacić za błędy podczas nauki. Musisz jednak zdecydować o tym czy chcesz naszego wsparcia.

Print Friendly, PDF & Email