Dzisiejszy internet wypełniony jest setkami milionów stron o różnej treści.
Każdy kto zechce, może w dowolnej chwili utworzyć własną stronę www lub sklep internetowy.
Problem tylko w tym, jak w takim gąszczu informacji zostać znalezionym? Tutaj musimy cofnąć się w czasie, aby zrozumieć skalę problemu.

Pozycjonowanie stron – skąd to się wzięło ?

Już we wczesnych latach działania sieci (około 1990 roku), ludzie zdali sobie sprawę, że bez automatyzacji procesu wyszukiwania, odnalezienie czegokolwiek będzie skrajnie trudne, jeśli nie posiadamy dokładnego adresu strony www.
Dlatego stworzono systemy katalogów internetowych, które koncentrowały się na gromadzeniu informacji o nazwach witryn i dostępnych na nich plików. To jednak wraz ze wzrostem dostępnych serwerów przestało wystarczać do efektywnego przeszukiwania sieci.

Stąd też idea wyszukiwarki internetowej, czyli automatycznego programu (zwanego często „robotem”) przeglądającego dostępne w sieci strony i indeksującego słowa i frazy kluczowe. Dzięki temu wpisanie czegokolwiek w wyszukiwarkę sprawia, że korzystając z wewnętrznej bazy indeksów słów i fraz kluczowych, wyświetli nam ona listę stron, które znalazła na dany temat. Tak działały pierwsze wyszukiwarki takie jak WebCrawler (1994) czy Lykos(1994). Co jednak zrobić, aby być na szczycie listy wyników? Wtedy wystarczyło odpowiednio często zawierać słowo kluczowe w treści strony – dziś już tak nie jest.

Jedna z czołowych dziś wyszukiwarek – Google – powstała w 1997 roku i trzy lata później zyskała na znaczeniu patentując swój algorytm wyszukiwania treści oparty o Ranking Strony (PageRank). To było już coś więcej niż tylko zliczanie częstości występowania słowa na stronie. Robot Google sprawdzał również backlinki czyli linki wskazujące na daną stron z innych miejsc w internecie.

Wraz z upływem czasu i rozwojem internetu, Google dodawało dodatkowe kryteria do algorytmu wyszukiwania.
Miało to polepszać wyniki wyszukiwania i wykluczyć możliwości celowego preparowania treści przez użytkowników w celu oszukania robota Google i uzyskania wyższej pozycji na liście wyników.


 

Złota „10” pozycjonowania.

Gdzie schować „trupa” tak, by nikt go nie szukał ?
Ten żart znany jest chyba większości osób mających do czynienia z pozycjonowaniem stron.
Odpowiedź brzmi: „Na drugiej stronie wyników wyszukiwania w Google – bo tam nikt nie zagląda” :).

Każdy kto posiada stronę internetową chciałby być odnajdywany w wyszukiwarce jak najbliżej szczytu listy wyszukiwania. W praktyce na pierwszej stronie listy „organicznych” wyników znajdziemy nie więcej niż 10 pozycji – i to tam docelowo chcemy widzieć swój link.
Im bardziej ogólnego terminu użyjemy, tym więcej stron zobaczymy w indeksie wyszukiwania, ale zawsze tylko 10 z nich będzie widoczne od razu. Tylko dla bardzo specyficznych zapytań otrzymamy mniej niż dziesięć wyników.

Dla przykładu hasła:

pozycjonowanie 2 490 000 wyników
pozycjonowanie stron” 1 160 000 wyników
pozycjonowanie stron www” 830 000 wyników
„pozycjonowanie stron www śląskie” 413 000 wyników
„pozycjonowanie stron www żory 62 000 wyników
„pozycjonowanie stron www cdest.eu” 5790 wyników

Pozycjonowanie strony www – niezbędne kroki.

W powyższym punkcie widzimy , że nawet używając w wyszukiwanej frazie domeny firmy, otrzymamy bardzo dużą ilość wyników i jeśli treść naszej strony nie jest odpowiednio zorganizowana, to nie pojawi się ona w czołówce wyników. Można to sprawdzić wpisując np „garnki cdest.eu”. Nasza strona www nie pojawi się w wynikach – przynajmniej nie bezpośrednio w linku, ale dzięki temu, że wykonaliśmy stronę sklepu „Pretty Home” ,który sprzedaje między innymi garnki, wyszukiwarka odnalazła tekst cdest.eu w stopce strony sklepu. Stąd wynika pierwszy ważny krok podczas procesu pozycjonowania.

SEO

SEO (search engine optimization) jest sposobem organizacji treści strony pod kątem wyszukiwarki. Bez tego nie ma co marzyć o pojawianiu się wysoko w wynikach, chyba jedynie przypadkiem i poprzez losowe słowa kluczowe.
W celu skutecznego przeorganizowania treści strony www, trzeba rozumieć metody jakimi roboty wyszukiwarek zbierają informacje o niej.
Należy również zagłębić się w kod strony i niejednokrotnie modyfikować jego układ lub treść, aby polepszyć pozycję w wynikach wyszukiwania. Jest to element techniki – tzw. pozycjonowania „organicznego”.

PageRank –  Ranking Strony

Jeżeli nasza strona prezentuje treści bardzo popularne w internecie to nie ma sensu walczyć o obecność w wynikach wyszukiwania jedynie poprzez optymalizację jej treści.
Prawdopodobnie generalne hasła wyszukiwania takie jak „książki” lub „odzież” zdominowane będą obecnością dużych i popularnych stron w czołówce wyników wyszukiwania.
Nigdy nie „przeskoczymy” ich na polu PageRank bo z pewnością mamy mniej „wejść” i backlinków.
Tutaj trzeba popracować nad takim kształtowaniem treści, które pozwoli zaistnieć w czołówce dla specyficznych zapytań i dodatkowo odpowiednio wskazać wyszukiwarce region geograficzny na którym nam zależy. Wtedy, dzięki mechanizmom personalizacji i regionalizacji prezentacji wyników użytkownikom mamy większe szanse, że dla internautów z wybranego regionu pojawiać będziemy się blisko czołówki wyników wyszukiwania.

Pozycjonowanie produktów.

W przypadku sklepów internetowych najskuteczniejszą metodą pozycjonowania jest właśnie pozycjonowanie produktów. Tutaj łączymy SEO strony sklepu i analizę najpopularniejszych zapytań w wyszukiwarce w taki sposób, aby klient wyszukujący konkretny produkt zobaczył właśnie naszą ofertę.
Pietą achillesową jest odpowiedni opis wszystkich obrazów produktów w sklepie internetowym. Jeżeli nie zadbamy, aby opis obrazka był treściwy, dopasowany do produktu i oczekiwanej frazy wyszukiwania, to nasz produkt nigdy nie pojawi się w wyszukiwarce zdjęć Google.

Co najważniejsze, dla wielu fraz opisujących wygląd produktu, Google prezentuje znalezione obrazy na szczycie organicznych wyników wyszukiwania, czyli przed wszystkimi wynikami tekstowymi. Automatycznie mamy więc szansę przyciągnąć uwagę klienta dobrym zdjęciem naszego produktu, co z kolei skieruje go bezpośrednio do naszego sklepu.


 

 Analityka pozycjonowania stron.

Szczególnie ważne podczas pozycjonowania stron jest zbieranie informacji dotyczących efektów wprowadzanych zmian. Bez tego nie bylibyśmy w stanie stwierdzić, czy nasze rozwiązania działają w zamierzanym kierunku – tzn. czy wzrasta pozycja strony w wynikach organicznych dla wybranych istotnych dla nas fraz.

Pamiętać należy, że pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego to niejednokrotne wydarzenie po którym zaobserwujemy naszą firmę w wynikach na stronach wyszukiwarki, to raczej proces rozciągnięty w czasie.
Krok po kroku dokonujemy zmian i obserwujemy rezultaty. Taką „pętlę” działań powtarzamy wielokrotnie, aby móc korygować osiągane rezultaty.

Dlatego też nie dajmy się naciągać firmom, które obiecują „cudowne” rezultaty w krótkim czasie, bo bez użycia „nieczystych” technik pozycjonowania i płatnej reklamy jest to w praktyce mało osiągalne.

Nasza firma oferuje Klientom regularne raporty analityczne, w których widać postęp prac lub jego brak.
Na tej podstawie jesteśmy w stanie wskazać problemy lub tendencje i wspólnie z Klientem ustalić korzystną dla niego ścieżkę działania.

Print Friendly, PDF & Email