Najpopularniejsze wyszukiwania w Google – Wyszukiwarce z ponad 95% udziałem w rynku wyszukiwarek w Polsce.

Dla coraz szerszego grona użytkowników internetu wyszukiwarka staje się podstawowym narzędziem umożliwiającym docieranie do wybranych treści. Guglowanie stało się chlebem powszednim, a z guglować można w zasadzie wszystko i wszystkich. Po co jednak to analizować ? Odpowiedź jest prosta – jeżeli dowiemy się czego szukają internauci to z łatwością dopasujemy naszą ofertę do ich oczekiwań i dzięki temu damy się odnaleźć.  Do analizy najpopularniejszych wyników wyszukiwań użyjemy narzędzia Google Trends.

Już pierwszy rzut oka na stronę główną Google Trends, sprawia, że uświadamiamy sobie jak potężne narzędzie mamy przed sobą.

Najpopularniejsze wyszukiwania - Google Trends

Najpopularniejsze wyszukiwania – Google Trends – Widok strony głównej.

Widzimy sekcję z najpopularniejszymi wyszukiwaniami, najpopularniejszymi słowami z wybranej branży, zainteresowaniem regionalnym czy okresowym danej frazy. W poniższym artykule przybliżę nieco metodę analizy wybranych fraz, wcześniej jednak zachęcam do małego eksperymentu. Wybierz pięć fraz istotnych z Twojego punktu widzenia dla Twojej branży – oraz 5 fraz, które są mniej istotne. Sprawdź na ile Twoje przypuszczenia pokrywają się z rzeczywistością.

Bohater jednej akcji – najpopularniejsze wyszukiwania.

Myślę że nie trzeba być wielkim kibicem piłki nożnej by pamiętać mecz, który na stałe przejdzie do historii polskiego futbolu. W październiku 2014 roku Polska pokonała reprezentację Niemiec 2:0, a bohaterem tego spotkania był bez wątpienia Sebastian Mila strzelec jednej z bramek. Jak myślisz kiedy Pan Sebastian osiągnął szczyt popularności w Google ? Oczywiście po pamiętnym meczu z Niemcami.

Najpopularniejsze wyszukiwania

Najpopularniejsze wyszukiwania – wynik dla frazy Sebastian Mila

Moim zdaniem frazy tego rodzaju mają niewielkie szanse powodzenia, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia tak dużego zainteresowania ponownie jest mało prawdopodobne.

 Najpopularniejsze wyszukiwania sezonowe

Innym typem popularności fraz są frazy sezonowe czyli takie których popularność w dużej mierze zależy od pory roku. Przykładem takiej frazy mogą być „potrawy wigilijne”.

Wyniki wyszukiwania

Wyniki wyszukiwania – popularność frazy „potrawy wigilijne”

Słowa kluczowe, które są popularne okresowo – warto się nad nimi skupić przed szczytami ich popularności. Frazę „potrawy wigilijne” zacznij pozycjonować już w listopadzie.

Porównanie najpopularniejszych wyszukiwań – pyry, ziemniaki czy kartofle ?

Każde z wyżej wymienionych słów jest określeniem dobrze znanego wszystkim warzywa. Sprawdzimy jak wypadają one w trendach Google.

Wyniki wyszukiwania - porównanie

Porównanie wyników wyszukiwania dla fraz pyry (kolor niebieski), ziemniaki (kolor czerwony) i kartofle (kolor żółty)

Jak widać na powyższym wykresie ziemniaki biją na głowę pozostałe frazy, które cieszą się zbliżoną popularnością. Czy warto zatem skupić się na samych ziemniakach? Otóż moim zdaniem niekonieczne. Jak wiemy „pyry” to gwarowe określenie ziemniaków, sprawdzając popularność frazy w ujęciu regionalnym zobaczymy, że fraza ta jest najpopularniejsza w Poznaniu. Skąd jednak popularność tej frazy w Warszawie? Okazuje się że w Warszawie mamy osiedlę „Pyry”.

Popularne wyszukiwania w ujęciu regionalnym

Popularność frazy „pyry” w ujęciu regionalnym.

Określenie kartofel podobnie jak pyry ma charakter regionalny.

Najpopularniejsze wyszukiwania - kartofle

Wyszukiwanie w ujęciu regionalnym dla frazy „kartofle”.

Natomiast fraza ziemniaki, jest określeniem ogólnopolskim. Popularność tej frazy rozkłada się niemal równo na obszarze całego kraju.

Najpopularniejsze wyszukiwania - ziemniaki

Popularność frazy „ziemniaki” w ujęciu regionalnym.

Jakie z tego płyną wnioski dla przeciętnej firmy z branży ziemniaczanej? Jeżeli chcesz dotrzeć do jak najszerszego grona klientów skup się głównie na słowie „ziemniaki”, ale pamiętaj – opłacalne są również frazy „pyry” i „kartofle”, klienci posługujący się wybraną gwarą poczują się wyróżnieni i łatwiej odnajdą Twój produkt. Co ważne popularność frazy „ziemniaki” ciągle rośnie.

Na koniec sprawdź jak wypadają Twoje frazy i zastanów się nad tym jak zoptymalizować swoją witrynę. Jeżeli masz wątpliwości skontaktuj się z nami wykonamy taką analizę za Ciebie.

 

Print Friendly, PDF & Email