W minionym tygodniu rozbawiła mnie, a przy okazji może nawet lekko zbulwersowała, rozmowa z potencjalnym klientem, który poszukiwał indywidualnego rozwiązania tzw. skórki dla swojego sklepu internetowego, stąd idea tego wpisu.

Tania strona www „szyta na miarę”?

Od XIX wieku mamy do czynienia ze zjawiskiem produkcji masowej. Bez wątpienia jest to dobrodziejstwo dzięki któremu upowszechniło się wiele luksusowych wcześniej produktów.

Wciąż jednak lubimy indywidualnie się odróżnić i stąd bierze się sukces wszelkich luksusowych marek. Mimo wyższej ceny produktu znajdują one nabywców chcących podkreślić swoją odrębność.

Taka sama zasada obowiązuje na rynku usług i produktów internetowych ale niektórzy zdają się o tym nie wiedzieć. Próbując zamówić indywidualne rozwiązanie dla swojej strony www lub sklepu internetowego zawsze miejmy na uwadze, że jego cena będzie wyższa. Zaznaczam, że jako indywidualne rozumiem tutaj zarówno stronę graficzną jak i wymagania odnośnie napisania kodu lub modernizacji zakupionego szablonu.

Przykład z życia; „masowy” szablon w sklepie Shoper kosztuje 399PLN, Klient chciałby otrzymać od nas indywidualne rozwiązanie w tej samej cenie. Nie był jednak tak dociekliwy aby sprawdzić ile kosztuje „indywidualizacja” takiego szablonu w tym samym serwisie. Najtańsza i najprostsza opcja to ponad 1500PLN, rozbudowana to aż 2900PLN. Może wręcz przeciwnie, sprawdził ile to kosztuje i szuka „naiwnego”, który poświęci czas na wyprodukowanie czegoś taniej.

W każdym razie, zawsze warto dokonać rozpoznania na rynku, zanim przystąpi się do zamawiania usługi.

Aby uczynić takie rozpoznanie prostszym napiszę ile może kosztować coś, co nazywamy stroną internetową.

Ile kosztuje strona www ?

Można powiedzieć, że dla każdego kto potrafi posłużyć się Notatnikiem w Windows, strony www są za darmo.
Tak, to nie żart. Przecież HTML to tylko tekst sformatowany specjalnymi znacznikami które modyfikują sposób jego wyświetlania. Najambitniejsi lub najoszczędniejsi mogą więc sami wykonać prostą stronę.

Trzeba jednak przyznać że to co napisałem powyżej to tylko „podpucha” bo dziś dostępne są zaawansowane narzędzia pozwalające wykonać stronę www w trybie graficznym (WYSIWYG) nawet bezpośrednio w przeglądarce. Wiele niedużych firm decyduje się na wykonanie swojej strony „wizytówki” właśnie w taki sposób.
Problemem jest często kod który generowany jest przez kreatory graficzne, który wymaga ręcznej modyfikacji i optymalizacji, jeżeli chcemy osiągnąć zadowalającą prędkość działania i dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania Google.

Kosztem jest „tylko” czas poświęcony na zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i przygotowanie, ewentualnie zakup, niezbędnych grafik.

Jeżeli jednak zechcemy zamówić taką prostą stronę wizytówkę w profesjonalnej firmie, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 500-1000PLN (netto) w zależności od stawianych przez nas wymagań.
Czasami można spotkać tańsze oferty, jednak rzadko pochodzą one od rzetelnych firm. W tej kwocie jednak z reguły mamy możliwość wymagania od wykonawcy optymalizacji kodu pod kątem SEO i szybkości pracy strony.

Więcej niż wizytówka www.

Co zrobić gdy potrzebujesz spersonalizować sklep internetowy lub większy serwis www i ile właściwie to może kosztować ? Tutaj nie wystarczy już podstawowa wiedza i kreator, trzeba zdać się na profesjonalistów.

Faktem jest, że w zależności od oczekiwań zakres kosztów może być bardzo szeroki.

Niektóre firmy oferują usługi wykonania portali internetowych opartych o system CMS ( Joomla,Wordpress) w kwotach 30 – 50 tysięcy złotych. Czy są to kwoty rozsądne – trudno powiedzieć, bo często wyceniamy tutaj pracę twórczą a nie produkt końcowy per se. Szczególnie jeśli strona jest elementem kampanii kreującej markę jej koszt może być zawyżony.

Załóżmy jednak, że chcemy zamówić mały lub średni portal oparty o CMS-a, co będzie składać się na jego cenę?

Jeżeli zdecydujemy się na użycie Joomli lub WordPressa to podstawowym kosztem jest szablon układu strony (0-300zł). W przypadku zastosowania komercyjnego CMS-a dodajemy ok. 1000- 2000zł.

Następnym składnikiem będzie zastosowana na stronie grafika – od 0zł jeżeli wszystkie zdjęcia i grafiki wykonamy sami, do około 1000zł jeśli zechcemy zakupić kilkadziesiąt zdjęć w serwisach stock-owych.

Trzecim elementem jest opracowanie materiałów treści (tekst, grafika) i wprowadzenie ich w szablon, tak aby strona „nabrała kształtu” – tutaj cena jest wynikową zakresu opracowania i ilości materiałów. Może być określona np. stawką godzinową lub kwotą za sztukę (podstrony, artykuły).

Ostatnim składnikiem ceny jest optymalizacja wizualna i techniczna która wymaga różnej ilości czasu, w zależności od uzgodnień z klientem. Tutaj znowu najczęściej stosujemy stawkę za godzinę.

Widać wyraźnie, że nie łatwo jest określić całkowity koszt wykonania bardziej rozbudowanej strony www bez uzgodnienia szczegółów z Klientem. Osobiście jestem wrogiem deklarowania kosztu bez poznania szczegółowych oczekiwań i ustalenia na piśmie zakresu prac.

Pamiętajmy zawsze, że najcenniejszym aktywem jest nasz czas ale również czas innych. Jeśli Klient zechce poświęcić mnóstwo czasu na uzgodnienia i modyfikacje końcowego produktu musi liczyć się ze „zwyżką” ceny końcowej. Nieuzasadnionym było by oczekiwać, że wymagając ponad standardowych usług dostaniemy w zamian niską cenę – takie rzeczy to tylko w Erze – dlatego teraz mamy już T-mobile.

 

Print Friendly, PDF & Email